TOP exkurze do továrny na výrobu traktorů Steyr v St. Valentinu

Den před státním svátkem Den boje za svobodu a demokracii se třídy 2. OA a 2. OB vydaly na odbornou exkurzi do rakouského města St. Valentin. Tato exkurze byla pro žáky oboru Opravář zemědělských oborů ušitá přímo na míru. Žáci se nejprve v prezentační místnosti prostřednictvím videoukázek seznámili s historií a obecnými informacemi o firmě Steyr. Poté si každou třídu převzal průvodce, který účastníky provedl celým komplexem. Nejprve jsme si prošli areál, kde se nacházelo přibližně 700 již vyrobených traktorů, které už však měly svého majitele a čekaly pouze na odvoz. Jak totiž bylo průvodcem řečeno „Každý traktor, který se zde vyrábí, je na přání zákazníka. Dnes je naplánováno, že zaměstnanci vyrobí 53 traktorů a žádný z nich nebude naprosto stejný“.

V první hale jsme přihlíželi tomu, jak zaměstnanci sestavují motory do traktorů. Vedle pásu na výrobu motorů byl v této hale také k vidění velký sklad s mnoha díly pro vyráběné traktory. Součástí haly byla také lakovna, kam po sestavení putoval každý motor. V další hale kompletovali zaměstnanci motory a kabiny traktorů. V závěru si žáci prohlédli prostory pro finální kompletaci a kontrolu nově vyrobených strojů.
Po prohlídce dostal každý z účastníků malý dárek v podobě firemní čepice. Někteří žáci si však zakoupili v místním obchůdku i jiné suvenýry a měli tak hezkou vzpomínku na velmi zajímavou odbornou exkurzi. Nikdo z nás si nemyslel, že si výrobu traktorů prohlédne z takové blízkosti. Velké díky patří oběma průvodcům, kteří nás zahrnuli množstvím cenných a zajímavých odborných informací.
Mgr. Nevrklová, Mgr. Švanda