Symbolika Vánoc a vůně perníku

Je již dlouholetou tradicí, že školní vánoční výstava ukazuje práci žáků naší školy ze všech učebních oborů. Každoročně je to přehlídka nápadů a výtvorů, které se stávají součástí oborových či třídních soutěží. Bylo tomu tak i při letošní vánoční výstavě …První ročník oboru Cukrář je zastoupen žákem a žákyněmi, které jsou v oboru nováčky. Nicméně mají za sebou tři měsíce práce na odborném výcviku a také chuť pracovat. Navíc zdobení vánočních perníčků je často činností, která je součástí předvánočních příprav řady našich domácností. V letošním roce cukrář a cukrářky 1. ročníku nazdobili připravené perníčky v rámci inovativní formy výuky s třídní učitelkou a své výtvory prezentovali společnou expozicí.

Žáci druhého ročníku už patří mezi odborníky ve své profesi.  I oni se podíleli na úspěchu letošní celoškolní vánoční výstavy svými exponáty. Jejich soutěž měla název „Vánoční perníkový svícen 2023“. Žáci hledali zajímavý nápad, který doma ztvárnili a ozdobili. Po ukončení výstavy se jejich tvorba stane ozdobou jejich domácností a těm nejlepším bude připomínat jejich úspěch.  Rozhodovat o nejlepším výrobku bylo velmi obtížné. Cukrářky předvedly, že jsou velmi šikovné a ocenění zaslouží všechny. Přesto všechno jsme se rozhodli  vyhodnotit tři nejlepší. Posuzovali jsme nápad, náročnost a pečlivost provedení.
Na prvním místě se umístila Natálie Urbanová, na druhém Andrea Halečková a na třetím Susan Ragab.

Žáci třetího ročníku oboru Cukrář už jdou do finále. Čeká je ročníková odborná práce, závěrečná odborná práce a závěrečná zkouška. Je to spousta úkolů a povinností. Přesto všechno i oni soutěžili. Název jejich soutěže byl „Symbolika Vánoc s vůní perníku“.
Způsob hodnocení byl stejný jako u soutěže druhého ročníku. A jaký byl výsledek?
Na prvním místě se umístila Ivana Hájková, na druhém Lenka Tenorová a na třetím Kristýna Babínková.

Expozici perníkových motivů jsme nechali hodnotit i návštěvníky výstavy z řad veřejnosti, kterých tu jako každý rok byl velký počet. Celkem jsme posčítali 648 hlasovacích lístků.
Jako absolutní vítěz oceněný návštěvníky výstavy výrobků třídy 2.CP a 3.CP se stala perníková katedrála od Ivany Hájkové ze třídy 3.CP.

Oceněným žákyním blahopřejeme a všem zúčastněným děkujeme za jejich práci.

Marie Kukačková