Nejlepším oráčem je i letos dívka!

Na znojemských polích nejlépe ořou děvčata. Stalo se již po čtvrté za sebou, že na soutěži v orbě pořádané pro žáky středních škol celkově zvítězila dívka. Bylo to na 19. ročníku Krajské soutěže v orbě, kterou pořádá Střední odborná škola Znojmo, Dvořákova.

Orba se uskutečnila 4. 10 2023 na pozemcích společnosti Agropodnik Mašovice, který poskytuje kromě pozemku také zázemí a podporuje tuto akci již už několik let. Letošního ročníku se zúčastnil rekordní počet 14 škol a 39 soutěžících, ze kterých bylo 12 děvčat. Převažovaly školy z kraje Jihomoravského, ale tradičně se soutěže zúčastnili žáci i ze sousedního kraje Vysočina a nově z Pardubického kraje. Pravidelnými soutěžícími jsou také žáci ze Slovenska a z Rakouska.

Soutěžilo se v orbě jednostrannými dvouradličnými pluhy ve dvou kategoriích, a to chlapci a dívky. Výkony soutěžících hodnotily komise rozhodčích sestavené z pedagogů zúčastněných škol a odborníků z praxe. Velké poděkování patří firmám, které obohatily soutěž o výstavu zemědělské techniky a zajistily ceny pro soutěžící. O významu této soutěže svědčí, že záštitu nad celou akcí poskytli hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich, předseda představenstva Agrární komory Znojmo Ing. Milan Ptáček a starostka města Znojma Ing. Ivana Solařová.

Zápolení proběhlo v přátelském duchu a před čtrnáctou hodinou byli vyhlášeni nejlepší.

Výsledky kategorie chlapci:

1.       místo Vojtěch Holiský, SOŠ Klobouky u Brna

2.       místo Tomáš Balabán, SOŠ a SOU  Vyškov

3.       místo Jan Bazala, SŠŘS Moravské Budějovice

Výsledky kategorie dívky:

1.       místo Barbora Adamová, VOŠ a SŠVZZ Třebíč

2.       místo Lucie Kochová, SPŠ a SOU Pelhřimov

3.       místo Kateřina Janů, SZŠ Rajhrad

Nejlepší oráč soutěže získává pohár ředitele. Stala se jím Barbora Vojtěchová z Třebíče.