Přejeme všem klidné prožití adventního období – v mnoha domácnostech dělají i v tomto období radost výrobky z naší školy – např. vánoční vazby, adventní věnce, svícny, lampy, vánoční cukroví a pečivo ….
Máme moc šikovné žáky i učitele, děkujeme.
Více o adventu uvnitř článku.
PaedDr. Helena Klepetková, zástupkyně ředitele
Advent
Stopy adventu lze nalézt již v polovině 5. století v italské Ravenně. Teprve v polovině 6. století se objevuje také v Římě. Západní církev slavila různý počet (4 až 6) adventních nedělí. Papež Řehoř Veliký pak stanovil čtyři adventní neděle. U pravoslavných je to, co se data týče, trošku jinak. Advent u nich začíná od 15. listopadu (tj. 28. listopadu podle přepočtu juliánského kalendáře na kalendář gregoriánský) do samotného dne svátku, který má pevné datum a připadá na 25. prosince (7. ledna v přepočtu). Jejich adventní období tedy trvá šest týdnů. S adventem je spjata řada symbolů. Tím nejčastějším je od 19. století adventní věnec, který má v různých oblastech různou podobu, v České republice (a v katolických zemích) bývá nejčastěji se čtyřmi svíčkami, z nichž tři by správně měly být fialové (modré) a jedna růžová. Fialová (modrá) barva symbolizuje pokání, ztišení a čekání. Dříve byly věnce zavěšovány na stuhách, v poslední době jsou především kladeny na stůl.
Adventní doba je také časem, který zhruba odpovídá době, kterou potřebují medové perníčky ke změknutí. Jejich pečení má v českých zemích tradici od 12. století, oblíbené jsou dodnes. V posledních letech si hlavně děti od 1. prosince otevírají adventní kalendář, který jim připomíná, že Vánoce se blíží a i ony musí svým způsobem dodržovat půst – být „hodné“, aby jim Ježíšek přinesl dárky. Na samém sklonku adventu si lidé staví betlémy nebo jesličky, pečou vánočky, zdobí vánoční stromky a upravují mísy s ovocem. Do vánoček se dříve zapékala mince. Kdo ji našel, ten měl zaručeno zdraví a bohatství celý následující rok. Popraskaná, spálená nebo jinak nepovedená vánočka znamenala neštěstí.