V únoru letošního roku navštívili žáci prvních ročníků v rámci výuky fyziky jadernou elektrárnu Dukovany a vodní elektrárnu Dalešice. Tato exkurze jim otevřela dveře do světa energetiky a poskytla mnoho zajímavých poznatků.
V jaderné elektrárně Dukovany jsme měli možnost poznat fungování jaderného reaktoru díky virtuální realitě. Prostřednictvím ní jsme nahlédli do otevřeného jaderného reaktoru a také jsme mohli obdivovat výhled na okolní krajinu elektrárny z ochozu chladící věže ve výšce 120 metrů ….V expozici nám byl detailně představen model jaderné elektrárny. Seznámili jsme se s principy jejího fungování a s výrobou elektrické energie. Nejenže jsme získali informace o technických aspektech jaderné energetiky, ale také jsme se dozvěděli, že jaderná elektrárna Dukovany pokrývá více než 20 % spotřeby elektrické energie v České republice.
Naše další zastávka nás zavedla k vodní elektrárně Dalešice, kde jsme se seznámili s fascinujícím světem vodní energie. Nejenže jsme mohli obdivovat největší sypanou přehradní hráz v Evropě zvenku, ale i zevnitř.
Nahlédli jsme do reálného provozu, viděli jsme obrovské přívody vody o průměru 6 metrů, kterými proudí 150 krychlových metrů vody za sekundu, a obdivovali jsme Francisovu turbínu a rotor elektrického generátoru vážící 300 tun.
Exkurze žákům přinesla také velmi zajímavou informaci. Společnost ČEZ, provozující obě elektrárny, je největším zaměstnavatelem v našem regionu a stále hledá zaměstnance na mnoho různých pozic. Může se tedy stát potenciálním zaměstnavatele i pro naše žáky.
Tato exkurze není pouze jednorázovým zážitkem. Informace, které jsme získali jsme využili i ve škole. V rámci projektové výuky v předmětech Fyzika a Informační technologie, všichni žáci prvních ročníků vypracovali Seminární práce o těchto elektrárnách, jejich historii, fungování apod. Zamysleli se také nad tím, jak je to s ekologií výroby elektřiny a jak by vypadal jejich život bez elektrické energie. V přiložených pracích žáků Lucie Karpíškové a Radima Webera z 1. A můžete zjistit, jak se jim to povedlo.
Ing. Karel Klat