První digitální pojízdná laboratoř navštíví SOŠ Znojmo, Dvořákova

Střední odborná škola Znojmo, Dvořákova pozvala na den 10. června 2019 první pojízdnou digitální laboratoř do Znojma. Speciálně upravený návěs, vybavený laserovou řezačkou, 3D tiskárnami, robotickým ramenem a dalšími pro mnohé futuristickými přístroji, putuje po jihomoravských základních a středních školách. Co do vybavení a rozměru jde o unikát a je největší na světě. FabLab Experience finančně podpořil Jihomoravský kraj, město Brno a řada firemních sponzorů.

První otevřená digitální dílna pro veřejnost sídlí v brněnském JIC (Jihomoravské inovační centrum). FabLab je zkratka „Fabrication Laboratory“ neboli výrobní laboratoř. Jelikož zájem o prohlídky a workshopy byl ze stran škol velký, tak vznikl projekt, který za žáky jezdí přímo do škol. „Navštívíme školy napříč regionem. Pojedeme třeba do Hodonína, Znojma nebo Mikulova,“ sdělil manažer FabLab Tomáš Mejzlík z JIC.

 

      Lektoři z JIC se žákům, studentům i učitelům budou intenzivně věnovat po celý den. Od 18:00 bude mít v daném místě prostor i veřejnost. Kdokoliv se může přijít s moderními přístroji zdarma seznámit. Kamion s návěsem o výměře přibližně 44 m2má zázemí pro dva lektory a moderní vybavení čítající desítku přístrojů: laserová řezačka, 3D tiskárny, robotické rameno, CNC frézka, řezací plotr, elektronový mikroskop, elektro a mecha dílna.

 

 „Jihomoravský kraj, jako zřizovatel naprosté většiny středních škol, se systematicky snaží podpořit zájem o tolik potřebné technické obory právě mezi mládeží. Mobilní FabLab je tak pro nás dalším logickým krokem. Pojízdná laboratoř by měla inspirovat a motivovat žáky a studenty i ve školách mimo metropoli tím, že jim umožní vyzkoušet si ty nejmodernější technologie,“ konstatoval hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

„Naše škola je jmenována Centrem odborného vzdělávání pro zemědělství, proto jsem využil tuto možnost pozvat FabLab do naší školy. Žáci s některými přístroji již pracují v našich oborech Opravář zemědělských strojů a Agropodnikání. Jsem rád, že si své dovednosti a znalosti ještě rozšíří,“ řekl Josef Brouček, ředitel školy.

 

3D tiskárna

Zpracovala: Bc. Darina Stehlíková

Podrobnosti
   

Kontakt: Dvořákova 19 - tel.: 515 225 280, 515 248 538   Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

   
Copyright © 2019 SOŠ a SOU Znojmo. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.
Vytvořil Portal 70 - tvorba webových stránek Znojmo
DnesDnes188
VčeraVčera543
Tento týdenTento týden3914
Tento měsícTento měsíc4433
CELKEMCELKEM560617